Özgeçmiş

ÜLKÜ ÖZLER

Çocukluğumdan beri içimde var olan resim yapma tutkumu gerçekleştirmek, doğaya ve insana olan özlem ve düşüncelerimi yansıtmaya çalışmak amacıyla 1987’de Ramadan Tuzcuoğlu (Ramo) atölyesinde çalışmalarıma başladım. O’nunla desen, karakalem, yağlıboya, akrilik ve pastel çalışmaları yaparken aynı zamanda ışık ve renk uyumunu öğrendim.

1989 yılında İzmir Resim Heykel müzesi Güzel Sanatlar hazırlık kursuna giderek Ressam Perihan Özal ile desen çalışmaları, Ressam Atanur Doğan ile suluboya çalışmaları yaptım. Daha sonra Ressam Umur Türker, Ressam Soner Göksay ile atölye ve doğada çalışmalarda bulundum. Halen Ressam Serdar Leblebici atölyesinde çalışmalarımı sürdürmekteyim.

Uzun yıllar süren azimili çabalarım sonucunda dinamizmi, güçlü desenleri ve dengeli kompozisyonları olan çalışmalarımda kendime özgü bir stil oluşturdum. Çalışmalarımdaki ışık ve renk kullanımı geniş kapsamlı duygulardan biri olan sevgiyi simgelemektedir. İnsanı ve doğayı sevmeden yaşanan ve bu sevgiler olmadan sanatsal üretimde bulunulan bir dünyayı düşünemiyorum. Ancak bütün bunları hocalarım, ailem, dostlarım ve arkadaşlarımdan oluşan bir sevgi çemberi içerisinde gerçekleştirebildim.

Ülkü Özler, İzmir 2017

 

Katıldığım karma sergiler

 

Ramo atölyesindeyken:

TCDD Müze Sanat Galerisi, İzmir

La Pero, Çeşme

Fransız Kültür Merkezi, İzmir

İzfaş Sanat Galerisi, İzmir

Lions 8 Mart Kadınlar Günü Karma Sergisi. İzmir

 

Umur Türker ve Soner Göksay atölyesindeyken:

Antalya Kültür Merkezi, Antalya

Türk Amerikan Derneği, İzmir

 

Serdar Leblebici atölyesinde:

Türk Amerikan Derneği, İzmir

GT Art Sanat Galerisinin Çeşitli Karma Sergilerine Katılım, İzmir

Galerie Art’et Miss, Paris (1-15 Mayıs 2014)

Sanayi Odası, İzmir

 

Kişisel Sergilerim

 

Ticaret Odası (Lİons gençler destek komitesi yararına), İzmir

Kedi Galeri, İzmir